Bateriové parky
Větrné a sluneční elektrárny mají nevýhodu v závislosti na aktuálním počasí, takže energie v síti kolísá mezi nedostatkem a přebytkem. V případě velmi větrného nebo příliš slunečného počasí produkují energie až příliš. Přebytky se obvykle nikde neukládají a mohou způsobit i výpadek proudu nebo poškodit síť. Právě kvůli přebytkům nebo případným nedostatkům je zatím nezbytné krýt si záda méně environmentálně šetrnou stabilní elektrárnou, nejčastěji uhelnou či jadernou.
Bateriové parky jsou elegantním řešením celé situace. Díky nim mohou být energeticky nezávislé celé regiony. Pojistku proti výkyvům energie v síti představují obří baterie, které v případě nedostatku začnou elektřinu vypouštět a v případě přebytku ji zase odebírají a ukládají.
Dostojí Německo svému předsevzetí?
Největší bateriový park v Evropě leží u města Schwerin v severovýchodním Německu. Je v něm umístěno 25 600 lithium-iontových baterií. Jejich skladovací kapacita je 5 megawatthodin a společnost Samsung SDI garantuje jejich životnost na 20 let. Energetickou společnost Wemag stály v přepočtu 165 milionů korun. Je to sice hodně peněz, ale zemědělská oblast severního Braniborska a západního Meklenburska o celkové rozloze 8600 km2 by díky nim měla být zásobována pouze energií z větrných elektráren, a to už letos (loni činil podíl energie z obnovitelných zdrojů 80 %).
Podle nás je to rozhodně dobrá investice a fandíme Německu, aby díky podobným projektům dosáhlo 60% podílu obnovitelných zdrojů na získávání energie nejpozději do roku 2035, jak si předsevzalo.