Kde se na Marsu může skrývat voda? A sněží tam?
Možná to zní překvapivě, ale voda je na Marsu téměř všude – ovšem nikoliv v tekutém skupenství, neboť to tamní atmosférické podmínky nedovolují. Kombinace tlaku a teploty při povrchu rudé planety umožňují existenci vody buď v převažující pevné, nebo v plynné fázi, přičemž mezi nimi může látka přecházet sublimací a desublimací.
Podle portálu stoplusjednicka.cz, zřejmě panovalo ještě před 3,5 miliardy let na Marsu vlhké podnebí s dešti a téměř celou severní polokouli nejspíš pokrýval mělký oceán kapalné vody. Existenci podpovrchového ledu v horninách přímo na místě potvrdila v roce 2007 sonda Phoenix a o vodní činnosti – byť minulé – nás přesvědčují podrobné snímky našich kosmických průzkumníků.
Ze záběrů a měření Phoenixu pak vyplývá, že na Marsu může i sněžit. Kamery sondy zaznamenaly řasovitou oblačnost s teplotou kolem −65 °C, což vylučuje zmrzlý oxid uhličitý jako hlavní složku mraků. Mnohem běžnější je ovšem situace, kdy vodní led přímo vymrzá z atmosféry, podobně jako jinovatka za chladných rán.
Článek zveřejňujeme s laskavým svolením portálu stoplusjednicka.cz.