Kolem spolupráce Panasonicu a SolarCity začíná být nejasno, jak to bude se solární střechou?
To, že Tesla i SolarCity intenzivně spolupracují s Panasonicem, není vůbec žádná novinka. Jenže u spolupráce druhého ze jmenovaných se začínají objevovat stále větší otazníky, zejména ohledně plánované výroby solárních střech. A vzduchem létají stovky milionů dolarů.
Gigafactory 2 na střechy
Všechno se teď točí ohledně „Gigafactory 2“, která se má otevřít v Buffalu. Za tou měla stát SolarCity s Panasonicem. Ta má mít neuvěřitelných 0,92 km2 výrobní plochy a stane se klíčovou pro produkci solárních střech. Její vybudování přijde na neuvěřitelných 350 milionů dolarů, vybavení na dalších 348,1 milionu a další „dodělávky“ mají přijít nejméně na 51,9 milionu. Tesla ani SolarCity na tohle volné prostředky rozhodně nemají, ale nebyl by to Elon Musk, aby si nedokázal poradit.
„Gigafactory 2“ mu proto postaví stát New York, protože se stane také výzkumným zařízením pro State University of New York. SolarCity si pak celou továrnu bude pronajímat, a to se podržte – za 2 dolary ročně, plus energie. Dohoda se státem New York je na 10 let. Je v tom ale samozřejmě háček. Stát New York za to, kromě výzkumného zařízení pro svoji univerzitu, získá pracovní místa pro své občany a SolarCity s Panasonicem zde utratí, nebo sem přinesou během oněch 10 let celkem 5 miliard dolarů.
Smlouva s Panasonicem vyvolala nejasnosti
Potud bylo vše poměrně jasné. Jenže úterní článek v Buffalo Business First pořádně zamíchal kartami. Najednou se ukázalo, že Panasonic to vidí trochu jinak. A tak teď Musk a SolarCity museli trochu dovysvětlit, o co vlastně v Buffalu půjde.
Takže, Panasonic do továrny v Buffalu investuje z vlastních zdrojů čtvrt miliardy dolarů, ale do své vlastní výroby. Továrnu povede oficiálně Tesla. Ta zde bude vyrábět fotovoltaické panely, kde bude využívat fotovoltaické články od Panasonicu. Tyto články zde bude vyrábět Panasonic sám, na svůj účet a na své infrastruktuře. Tesla a Silevo, od roku 2014 dceřiná společnost SolarCity, si budou tyto v Buffalu vyrobené články od Panasonicu kupovat.
V Buffalu však paralelně poběží výroba kompletních fotovoltaických panelů pod značkou Panasonic. Některé z nich si bude Tesla také kupovat, pro své vlastní projekty. Tyto panely budou také nabízeny zákazníkům, kteří místo solárních střech od SolarCity budou chtít klasické panely (třeba proto, že mají zrovna relativně novou střechu).
Dvě továrny v jedné
Ve skutečnosti to je tedy tak, že „Gigafactory 2“ není ani tak moc společným podnikem Tesly a Panasonicu, jako továrnou, kde Panasonic bude vyrábět fotovoltaické články, které následně Panasonic, Tesla, SolarCity a Silevo, které stále funguje pod vlastní značkou, budou používat ve svých vlastních fotovoltaických panelech a dalších produktech. A ano, SolarCity zde bude vyrábět i své solární střechy, opět s fotovoltaickými články, které ve své části továrny vyrobí Panasonic. A konečně v malé části továrny bude také státní univerzita se svými výzkumnými pracovišti. Na téměř kilometr čtvereční podlahové plochy se bez problémů vejde.