Tesla plánuje spuštění největší virtuální elektrárny na světě
Tesla se nedávno pochlubila videem, ve kterém představuje svůj nový projekt. Tím bude největší virtuální elektrárna na světě situovaná v Jižní Austrálii.
Tesla jako energetický pomocník Jižní Austrálie
O Jižní Austrálii se ví, že se dlouhodobě potýká s energetickými problémy, které jsou provázeny masivními výpadky energie. O jejich eliminaci se v současné době stará mimo jiné i obří baterie společnosti Tesla. Ta však nyní plánuje v této oblasti další projekt, který by měl místnímu obyvatelstvu i vládě ušetřit nemalé výdaje právě na energii.
Virtuální elektrárna postavená na jihu Austrálie by se měla skládat z 50 tisíc domů vybavených solárními panely a domácími bateriemi typu Powerwall 2. Pokud se Tesle její záměr zdaří, mělo by se jednat o největší virtuální elektrárnu na světě. Navíc je celý projekt koncipován tak, aby podporoval energetické potřeby státu a zároveň poskytoval celé síti potřebnou stabilitu.
Projekt skutečně pro každého
Virtuální elektrárna byla schválena australskou vládou již v květnu minulého roku. Učinila tak poté, co tamní ministr energetiky Dan van Holst Pellekaan potvrdil podporu vlády pro projekty na konferenci o skladování energie, kde řekl:
„Je velmi důležité, abychom v této oblasti měli naprosto jasno. Oceňujeme současné aktivity v rámci projektu virtuální elektrárny společnosti Tesla. Tento projekt v současné době pracuje ve dvou zkušebních fázích a zatím vše probíhá přesně podle plánu. Procesní fáze zahrnují instalaci domácích energetických systémů na více jak tisícovce domů v Jižní Austrálii. Ty podporujeme dotací ve výši 2 milionu dolarů a půjčkami ve výši 30 milionu dolarů. V závislosti na efektivitě soukromého financování a úspěchu prvních dvou fází by třetí fáze mohla představovat až 50 tisíc domácností připojených k novému solárnímu zařízení.“
Původním plánem vlády bylo, aby majitelé domů zaplatili ze svých soukromých zdrojů akumulátory, i když za sníženou cenu. To by ovšem představovalo problém pro domácnosti s nižšími příjmy. Plán vlády navíc nepočítal ani s podporou těm domácnostem, které již byly vybaveny solárními panely. Tesla však chce domácnostem s nízkými příjmy poskytnout zdarma baterie Powerwall 2, tak také solární panely. Vláda nakonec přijala mírnější postoj k celému projektu a rozšířila celkovou podporu domácností.
Vše se pomalu rozjíždí
Od nového projektu se očekává, že bude dodávat 250 MW sluneční energie a 650 MWh kapacity akumulátorů. Kromě dotací ve výši 2 milionu dolarů a dalších 30 milionu dolarů ve formě půjček se počítá také s podporou dalších soukromých investorů. Celková suma, která bude zapotřebí pro dokončení celého projektu, se v současné době odhaduje na 800 milionu dolarů.
První fáze projektu virtuální elektrárny v Jižní Austrálii zahnuje samotnou instalaci solárních panelů a baterií Powerwall 2. V současné době probíhá instalace ve zhruba jedné tisícovce domácností. Na první oficiální video o tomto projektu se můžete podívat níže.