Trump chce zavařit Tesle, zruší dotace na elektromobily i fotovoltaiku!
Prezident Trump připravil návrh státního rozpočtu na rok 2018. Magazín Mashable rovnou hovoří o „vhození těžké sekery na technologie pro čistou energii“. O všem teď rozhodne Kongres. Stopku mají dostat dotované úvěry na elektromobily, instalaci i výrobu fotovoltaiky. Co to pro Teslu může znamenat?
Program, ze kterého Tesla dostala skoro půl miliardy dolarů končí
Jedním z cílů Trumpova útoku je vládní program Advanced Technology Vehicles Manufacturing (ATVM). Kongres Ten byl založen zákonem Energy Independence and Security Act z roku 2007, a Kongres na něj v minulosti dal 25 miliard dolarů určených pro úvěry společnostem, které vyvíjejí pokročilá motorová vozidla. Peníze ve formě výhodných úvěrů z něj získaly například společnosti Ford (5,9 miliardy v roce 2009), Nissan (1,45 miliardy v roce 2010) a Tesla. Ta si odnesla 465 milionů dolarů v roce 2010, díky kterým byla schopna modernizovat svou kalifornskou továrnu a dotáhnout Model S do finální produkce. Tesla ho splatila v roce 2013. V programu přitom zbývá ještě 16 miliard dolarů, které by Tesla mohla využít např. pro vývoj Modelu Y, či výstavbu Gigafactory 2.
Podpora fotovoltaiky také skončí
Nejen Tesla však zamáčkla při pročítání nového návrhu amerického státního rozpočtu slzu. Důvody k radosti neměla ani její dceřiná společnost SolarCity. Nemá skončit totiž jen program ATVM. Americké ministerstvo energetiky mělo rozdělit až 60 miliard dolarů ve formě úvěrů a záruk. Z jeho programů neprofitovali ani zdaleka jen výrobci automobilů. Kromě ATVM má skončit i podpora financování rozsáhlých projekty fotovoltaických elektráren. Do roku 2009 neměly Spojené státy jedinou fotovoltaickou elektrárnu s celkovým výkonem převyšujícím 100 MWh. S federální finanční podporou však vzniklo přes 28 takových projektů. Na podporu OZE je v jeho rozpočtu připraveno ještě 25 miliard dolarů. Ty mohly z velké části v důsledku putovat SolarCity za jeho fotovoltaické panely vyráběné spolu s Panasonicem i za jeho unikátní solární střechu. Ale Trump to tak nechce.
Podpora výrobců fotovoltaiky také skončí
A aby špatných zpráv nebylo málo, má skončit i přímá podpora samotných výrobců fotovoltaických panelů – v rámci Title XVII Program. Z něj třeba někdejší konkurent SolarCity, společnost Solyndra, získala 535 milionů dolarů na úvěrech, v době, kdy její roční tržby byly na úrovni 100 milionů dolarů. Je tak zřejmé, že odjinud než z vládních dotací, by si na takovýto úvěr společnost asi neměla šanci sáhnout. Přitom právě případ Solyndry, která následně zkrachovala, teď slouží jako příklad toho, proč celý program ministerstva energetiky byl „k ničemu“. A to i přes zjevné úspěchy ostatních firem, které z jeho levných úvěrů čerpaly a profitovaly, včetně Tesly.
Bude mít Tesla problém?
Těžko říct, na kolik Elon Musk s penězi od ministerstva energetiky počítal. Rozhodně k nim ale Tesla měla dveře otevřené, protože úvěr na rozjezd Modelu S splatila beze zbytku a dřív než musela. Po penězích od federální vlády navíc mohlo pokukovat i SolarCity. Každopádně Tesla má teď všechny úvěry z programů ministerstva energetiky splacené a současná podpora SolarCity nejde z federálních, nýbrž národních rozpočtů (konkrétně státu New York). Jenže v okamžiku, kdy skončí podpora gigantických fotovoltaických elektráren, může to být pro SolarCity dost problém. Sníží se poptávka po jejích produktech. A to možná dost znatelně.