Zajímavosti o Gigafactory aneb tam, kde žijí divocí koně
Dle dostupných informací se bude jednat o druhou největší továrnu na světě. Větší je momentálně jen továrna firmy Boeing ve státě Washington, kde se vyrábí jejich letadla typu 747, 767, 777 a 787. Plošná rozloha Gigafactory je plánována na víc než 3 miliony metrů čtverečních.
Žádná fosilní paliva
Gigafactory nebude spotřebovávat žádná fosilní paliva. Nebudou zde žádní záložní dieslové generátory a žádné technologie, které by využívaly zemní plyn. Velká část potřebné energie pro provoz Gigafactory bude pocházet ze solárních panelů. Nicméně zatím není jasné, zda jejich dodavatelem bude firma SolarCity, jejímž spoluzakladatelm je Elon Musk, nebo jiný výrobce.
Protože Gigafactory chce využívat výhradně energii z obnovitelných zdrojů, kromě solárních panelů, bude k výrobě elektřiny využívat také větrné elektrárny a geotermální zdroje.
Odolná vůči zemětřesení
Budova je navržena tak, aby vydržela i silné zemětřesení. Proto jsou její základy rozděleny na několik samostaných sektorů. Pokud se naruší statika jedné části, nijak by to nemělo ovlivnit zbytek stavby. Podle informací v magazínu Reno Gazette-Journal utratila Tesla jen za základy budovy víc než 16 milionů dolarů (tedy v přepočtu zhruba 384 milionů korun).
Recyklace jako součást výrobního procesu
Gigafactory bude mít vlastní velké recyklační centrum, ve kterém bude ze starých baterií získávat lithium, nikl, hliník a další chemické prvky pro využití v nových bateriích.
Koně
A třešnička na závěr – kolem rozestavěné továrny jsou často k vidění divocí koně, kteří v těchto místěch žijí. Takže Tesla už nemá koně jenom pod kapotou, ale i kolem nové továrny.