Falcon Heavy se probudil k životu
Včerejší den možná znamená velký milník v dobývání vesmíru. Největší raketa světa Falcon Heavy společnosti SpaceX se poprvé v historii probudila k životu, kdy zažehla svých 27 motorů typu Merlin 1D v rámci statického zážehu.
Zážeh Merlinů
O raketě Falcon Heavy a jejím plánovaném startu jsme vás již informovali. Statický zážeh byl poslední velkou zkouškou před samotným startem rakety do otevřeného vesmíru. V rámci zážehu bylo potřeba otestovat především motory Merlin 1D, které byly prozatím spuštěny jen na 92% svého celkového potenciálu a tak to nejspíše bude i při ostrém startu. Zda se test povedl přesně podle představ společnosti, prozatím nevíme. Společnost pouze informovala o tom, že zážeh byl proveden, a přidala dokonce video.
Malé rozpaky vyvolala délka statického zážehu, která je u klasických raket Falcon dlouhá 2-3 vteřiny a v případě rakety Falcon, která se již podívala do vesmíru, je to vteřin sedm. Délka statického zážehu Falconu Heavy měla být podle neoficiálních informací 12 vteřin, což ovšem ze zveřejněného videa není příliš patrné. Díky oblaku vyprodukovaných zplodin a zvířenému prachu se však velice těžce odhaduje, kdy přesně byly motory Merlin utišeny.
Max thrust at lift-off is 5.1 million pounds or 2300 metric tons. First mission will run at 92%.
— Elon Musk (@elonmusk) 20. prosince 2017
Co dál?
Nad následujícími dny se houpe otazník. Pracovníky společnosti SpaceX čeká několik velmi náročných dní, během kterých bude prováděna analýza dat ze zážehu. Pokud ta neobjeví závažnější problém, můžeme se těšit na zahájení historicky první vesmírné mise rakety Falcon Heavy k datu kolem 6. února. Sám Musk poté oznámil, že start by mohl proběhnout již příští týden.
Cestování napříč sluneční soustavou
Každý z podobných testů je pro SpaceX neskutečně důležitý, protože na základě analýzy dat může zjistit, co nefungovalo přesně tak, jak mělo a kde byly rezervy. Díky tomu může neustále zdokonalovat konstrukční řešení svých projektů, které musí být naprosto bezchybné, chce-li společnost skutečně v budoucnu začít s vesmírným turismem.
A její plány jsou skutečně velkolepé. Chystá se totiž na přepravu zboží a lidí v rámci celé sluneční soustavy. K tomu již pomalu připravuje své dva nové projekty BFR a BFS, přičemž projekt BRG počítá s trojnásobnou či ještě vyšší výkonností, oproti současnému Falconu Heavy. Pokud se projekt skutečně podaří realizovat, měla by společnost jednu z nejvýkonnějších raket historie, která by předčila i takové legendy, jako byl americký Saturn V či sovětské N-1 a Energia.
This article appeared at TESLARATI. Follow TESLARATI on Twitter.