menuMENUHledat

Elon Musk – génius a vizionář VIII: Jak to vypadá v továrně Tesla a SpaceX? Kdo v nich pracuje?

15.01.2016 07:00 | Autor: Tim Urban | Zdroj: waitbutwhy.com

Designéři mají k dispozici nejen 3D tiskárny, ale také maketu vznikajícího Modelu 3

Tesla měla v době, kdy jsem byl v továrně, cíl navýšit produkci z 30 tisíc vozů za rok na 50 tisíc. (Což už víme, že se podařilo). Takže šlo přibližně o 1 tisíc aut za týden. Zdálo se mi, že vyrábějí vozy neuvěřitelně rychle. Takže mě omráčilo, když jsem zjistil, že Toyota vyjížděla s tisícem nových aut za den, když založili továrnu.

Měl jsme možnost navštívit Tesla design studio, kde designéři skicují a navrhují vzhled vozů na počítačových obrazovkách. A na druhé straně místnosti je umístěný věrný model vozu z hlíny. Hliněná verze očekávaného Modelu 3 v aktuální velikosti byla obklopená specialisty, kteří ji obskakovali s maličkatými nástroje a břitvami, tuhle uřízli milimetr, tamhle dva, zkoumali světlo dopadající na křivky vozu.

V místnosti nechyběla ani 3D tiskárna, která mohla v momentě vytisknout 3D model auta velikosti boty. Tak mohou designéři vidět své nápady v reálu a zkontrolovat, jestli vše funguje, jak má. Mohou pozorovat vůz z nejrůznějších úhlů a domyslet veškeré detaily. Lahodně futursitické.

Fotky ze SpaceX jsou tajné. Setkání se senior inženýry a techniky naštěstí ne

Další den jsem byl v továrně SpaceX. Ta by byla na popisování ještě víc cool, ale vyvíjení vysoce pokročilých raketových technologií patří podle vlády mezi “zbrojní technologie”. A potulní bloggeři zjevně nemají povoleno fotografovat a spekulovat o zbrojních technologiích.

Každopádně po prohlídce jsem měl šanci sednout si s několika senior inženýry techniky z obou společností. Vysvětlili mi, že bývali experti ve svých oblastech působení, já jim vysvětlil, že jsem nedávno zjistil, jak velká budova to je, když pojme všechny ty lidi. A tak jsme začali naší diskuzi. Chtěl jsem jich zeptat především na jejich práci, jejich myšlenky ohledně společnosti a názor na průmysl, jehož jsou součástí.

A samozřejmě jsem chtěl vědět, jaký je jejich vztah k Elonovi, jaké to je pro něj pracovat. Bez výjimky šlo o mile vypadající, přátelské lidi, kteří vypadali až směšně chytře, ale v dobrém slova smyslu. Musk řekl, že má striktní “žádní pitomci” přijímací podmínky. A bylo znát, že to je opravdu pravda.

Takže: Jaký je Musk jako šéf? Na to se zeptáme v příštím díle...

Zdroj:

Autor: Tim Urban

Zdroj: Wait But Why

(Wait But Why publikuje pravidelně. Články rozesíláme e-mailem více než 140 tisícům lidí – přidejte také svůj email a my vás zařadíme mezi odběratele (posíláme pouze několik e-mailů za měsíc). Sledujte nás také na Facebooku Twitteru.)

Nahoru